U BiH se uvozi 46 odsto mlijeka

Bez autora
Oct 19 2010

U BiH se godišnje potroši 307 miliona litara mlijeka, od čega 81 milion litara u Republici Srpskoj, a 142 miliona litara u Federaciji BiH /FBiH/, a od ukupne potrošnje 46 odsto se odnosi na mlijeko iz uvoza. Proizvođači i prerađivači mlijeka u BiH zastupljeni su na domaćem tržištu u velikom procentu kada je u pitanju UHT mlijeko, međutim, kada je riječ o mliječnim proizvodima kao što su mlijeko u prahu, maslac i drugi mliječni namazi, koji su mnogo skuplji, primat pripada stranim proizvođačima. Potrebno je pomoći prerađivačku industriju i kapacitete domaćih proizvođača mlijeka. Federalna Vlada podstiče primarnu poljoprivrednu proizvodnju sa 16 feninga po litru. Ne može se reći da je to malo, s obzirom da to čine i pojedini kantoni, ali nisu zadovoljni tim podsticajem, jer uvijek može bolje. Postoji obećanje da će se federalni premijer boriti za povećanje te kvote, odnosno za izdvajanje sredstava za poljoprivredu, što nije samo interes primarnih proizvođača i prerađivača.

U BiH se uvozi 46 odsto mlijeka U BiH se godišnje potroši 307 miliona litara mlijeka, od čega 81 milion litara u Republici Srpskoj, a 142 miliona litara u Federaciji BiH /FBiH/, a od ukupne potrošnje 46 odsto se odnosi na mlijeko iz uvoza.

Zamjenik direktora mljekare "Megle" iz Bihaća Kemal Hrnjić rekao je da su proizvođači i prerađivači mlijeka u BiH zastupljeni na domaćem tržištu u velikom procentu kada je u pitanju UHT mlijeko, međutim, kada je riječ o mliječnim proizvodima kao što su mlijeko u prahu, maslac i drugi mliječni namazi, koji su mnogo skuplji, primat pripada stranim proizvođačima.

U razgovoru prerađivača mlijeka iz FBiH sa federalnim premijerom Mustafom Mujezinovićem Hrnjić je istakao da je potrebno pomoći prerađivačku industriju i kapacitete domaćih proizvođača mlijeka.

"Federalna Vlada podstiče primarnu poljoprivrednu proizvodnju sa 16 feninga po litru. Ne možemo reći da je to malo, s obzirom da to čine i pojedini kantoni, ali nismo zadovoljni tim podsticajem, jer uvijek može bolje", naglasio je Hrnjić.

Prema njegovim riječima, postoji obećanje da će se federalni premijer boriti za povećanje te kvote, odnosno za izdvajanje sredstava za poljoprivredu, što nije samo interes primarnih proizvođača i prerađivača.

Hrnjić smatra da će mali proizvođači sve teže podnositi situaciju koja dolazi, jer približavanjem EU moraće se voditi računa o kvalitetu mlijeka, a mali proizvođači ako ne budu ulagali u svoju prizvodnju, polako će "izumirati", a opstaće samo oni koji mogu pratiti evropske trendove.

Federalni premijer Mustafa Mujezinović rekao je da je oblast proizvodnje i prerade mlijeka, te izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH jedna velika šansa i izazov, ali ako se u nju pravilno uloži.

On je rekao da nije zadovoljan iznosom stavke u budžetu koja se odnosi na Ministarstvo poljoprivrede i na podsticaj, dodajući da će sadašnji sastav vlade sačiniti prednacrt budžeta za iduću godinu, što joj je i obaveza.

"Bitno je da se ta cifra poveća, odnosno nije bitno koliki je taj procenat od ukupnog budžeta, ali je bitna nominalna visina, koja će, ako bude veća od 55 miliona KM, biti veliki podsticaj domaćim prerađivačima i proizvođačima", naglasio je Mujezinović.

Nakon razgovora sa prerađivačima mlijeka iz FBiH, Mujezinović je zajedno sa predstavnicima federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva posjetio laboratorije Federalnog zavoda za poljoprivredu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik